Enkaustika

 Jednoduchost. Zábava. Tvořivost. Kouzlo nahodilosti. Fantazie světla a barevnosti.

To vše je enkaustika - úžasná technika malování horkým voskem. 

Přináší spoustu překvapení a radosti, kdy budete nad svými obrázky lapat po dechu a se vzrušením se ptát, jak jste tuhle krásu mohli vytvořit?! 

Tato stará malířská technika se datuje do období antiky, kdy jí malovali na desky, mramor a hliněné destičky. Velký rozmach zaznamenala v Egyptě v 1.-4. století n.l. při malbě slavných rituálních portrétů na dřevěných deskách vsazovaných do zavinutých mumií. Zájem o ni oživil nález náčiní pro tuto techniku se zbytky barev a vosků při vykopávkách v Pompejích.

Moderní technologie využívá speciální enkaustické žehličky, na niž nanášíme vosk a ten pak žehličkou na papír, kde doslova kouzlíme se světlem, tvary a barvami! I přesto, že takto vzniklé obrázky vypadají na první pohled velmi složitě a propracovaně, hravě je zvládne během pár hodin výuky i začátečník.

Ukázky naleznete v sekci Enkaustika - fotogalerie.

Touto snadnou a nenákladnou technikou můžeme malovat obrazy konkrétních věcí, např. krajin, květin, zátiší atd. Při spontánním vyjádření vnitřních pocitů také můžeme neomezeně tvořit okouzlující abstrakce.  

Ohromný prostor otevírá enkaustické malování v oblasti rozvoje intuice, uvolňování mentálních bloků a duchovní diagnostiky.

K malování se používají kvalitní pravé včelí vosky, smísené se stálobarevnými pigmenty vysoké kvality a odolnosti. Po zvládnutí základů malování pomocí enkaustické žehličky je možno využívat další pomůcky, jako enkaustické pero s násadkami, vyhřívanou desku, horkovzdušnou pistoli atd.

Důležité je naučit se bezpečně pracovat s enkaustickými nástroji. Technickou zručnost a spoustu nápadů získáte při absolvování jednotlivých kurzů malování a při domácí tvorbě pak můžete tyto schopnosti dále rozvíjet!

Více z mé tvorby naleznete na Facebooku na Pavlína Jemelíková a Tvořivá. 

Připravuji nové kurzy enkaustického malování. Pro možnost uspořádání kurzu ve Vašem městě mě kontaktujte.

S přáním radosti z tvoření                                                                             Pavlína Jemelíková